pondělí 25. ledna 2016

Zkušenost s výběrem dolarů u FIO

Asi před týdnem a něco jsem řešil problém, jak poslat co nejlevněji, nejrychleji a nejjistěji 500 dolarů do Vietnamu. Jako nejlepší varianta mi vyšla přeměnit si koruny na dolary přes internetové bankovnictví u FIO tak, že jsem si poslal příslušnou částku ze svého korunového účtu na svůj dolarový účet (oba účty mám vedeny u FIO). Dolary jsem si potom vybral na pobočce FIO v hotovosti a poslal do Vietnamu přes Western Union. Ve Western Union poplatek za poslání 500 USD činí 15 USD, takže z FIO jsem vybýral 515 USD.

Celkově mě poplatky u FIO vyšly následovně:

 • výměna korun na USD: (520 USD * polovina spreadu (asi 0,4 Kč)) = 208 Kč
 • výběr dolarů v hotovosti u FIO: 75 Kč (strhl se ekvivalent v USD z dolarového účtu, tedy asi 3 dolary)

Celkem poplatky u FIO:  208 Kč + 75 Kč = 283 Kč
(Takže procentuálně náklady při 515 USD činí zhruba 2,2%)


Na co dát pozor

Pokud budete někdy chtít vybírat na pobočce FIO dolary v hotovosti, tak pozor na to, že na pobočku je před tím dobré zavolat a sdělit že si budete chtít vybrat dolary a také kolik si budete chtít vybrat. Na pobočce totiž nemusí mít dolary v hotovosti připraveny (to byl můj případ, ještě že jsem tam před tím volal...).
Další věc na kterou je potřeba myslet, je poplatek za výběr cizí měny (těch 75 Kč), ten se automaticky strhává z účtu, kterého se vývěr týká, takže tam je potřeba poslat o ekvivalent 75 Kč v dolarech více (já jsem si tam poslal raději o 5 dolarů více, kdyby šel kurz USD dolu a 75 Kč by vyšlo na více USD..).
Jinak šlo vybrání hladce, stačilo zajít na pobočku s platnou občankou a dolary vybrat.

2 komentáře:

 1. Dobrý den,doporučuji všem aby se vyhnuli FIO bance. Jsou to podvodníci,a arogantní lháři,zablokují vám bezdůvodně účet prý prověření původu peněz,prý jestli nepochází s trestné činnosti nebo jestli nepodporujete terorismus.........šašci !!! a vám nic nesdělí. Až na to přijdete tak po vás budou chtít x nesmyslných papírů faktur,potvrzení která vám budou absolutně k ničemu. A arogantně vám sdělí že jim máte doložit další a další a další a další a další potvrzení. A pokud chcete zrušit účet,tak vám sdělí že ano ale peníze vám nevydají a na zrušení účtu prý mají měsíc a co se bude dít s vašimi  penězi vám nikdo neřekne..... A úplně s klidem a s úsměvem vám sdělí že pokud se vám něco nelíbí,máte si jít stěžovat na Č.N.B. TO JE AROGANCE....Vyhněte se jim obloukem těm darebákům !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cože? Tomu se mi nechce věřit.. Pokud to tak opravdu je, je vůbec v kompetenci bank o blokování účtu z důvodu podezření na trestnou činnost rozhodovat? Nepřišel bance třeba příkaz "shora" od policie nebo tak něco? V takovém případě by s tím banky asi moc dělat nemohly...

   Vymazat

Každý názor je tu vítán :)